Ako sme v AMI „zakopli“ o Kamene zmiznutých – Stolpersteine

03.11.2021
#zakopnime
Keď nás občianske združenie Antikomplex.sk oslovilo na spoluprácu pre projekt Kamene zmiznutých – Stolpersteine, niektorí sme vedeli o čo ide, iní o niečo menej, no s radosťou sme sa pustili do splnenia cieľa – dať vedieť o 10-ročnej histórii projektu na Slovensku a povedať tak o Kameňoch zmiznutých viac. Pripravili sme kampaň #zakopnime, aby sme už nikdy viac nezakopli, od konceptu, cez scenár videa, v ktorom účinkovala pani prezidentka SR Zuzana Čaputová, až po komplexnú komunikáciu projektu v médiách, na sociálnych sieťach a v rámci spoluprác s relevantnými influencermi. Veľmi nás teší, že sme získali aj pozornosť verejnosti – dosah na Facebook stránke Kamene zmiznutých – Stolpersteine bol ku koncu roka 2021 takmer 66 000 zobrazení a podpora na sociálnych sieťach zo strany prezidentky SR a influencerov sa prejavila získaním viac než 20 000 interakcií.
Kamene zmiznutých (z nem. Stolpersteine) sú mosadzné dlažobné kocky pevne vsadené do chodníkov a okoloidúcim pripomínajú miestnu históriu. Sú venované obetiam nacistov, ktorými boli Židia, Rómovia, odbojári alebo politickí protivníci. Po celej Európe je ich uložených takmer 100 000 a vďaka dobrovoľníkom, iniciatívnym občanom a predovšetkým o.z. Antikomplex.sk sú v chodníkoch od roku 2012 aj po celom Slovensku. Momentálne sa na Slovensku nachádza viac ako 220 Kameňov zmiznutých na približne 80 adresách.
Ako sme v AMI „zakopli“ o Kamene zmiznutých – Stolpersteine

V septembri sme spustili kampaň #zakopnime

Počas tejto jesene postupne pribudlo na uliciach Slovenska ďalších vyše tridsať Kameňov zmiznutých. Kampaň #zakopnime, aby sme už nikdy viac nezakopli sme spustili 9. septembra tlačovou konferenciou v bratislavskom Baudelaire bare na Panskej ulici. Načasovanie nebolo náhodné, pretože v tento deň uplynulo presne 80 rokov od schválenia Židovského kódexu v SR a pripomíname si ním Deň obetí holokaustu a rasového násilia.

Prostredníctvom verejných podujatí sme na Kúpeľnej ulici 3 osadili Kameň pre Emila Pásztora a na Panskej ulici 6 pre rodinu Franklovcov (ich posledným bydliskom bola práve budova, v ktorej sídli Baudelaire bar), a to aj za účasti príbuzných obetí pricestovaných z Rakúska a Nemecka a mediálnych zástupcov. Akcie pokrývali aj tri najsledovanejšie slovenské televízie a viacerí žurnalisti z vplyvných celoštátnych či regionálnych médií.

Spojili sme sily so šikovnými ľuďmi

K projektu sme prizvali mladú šikovnú ilustrátorku Kamilu Kuricovú. Kamila vytvorila pre projekt ilustráciu symbolizujúcu dlažobnú kocku, na ktorej vrchnej časti sú umiestnení ľudia zo súčasnosti a na spodnej zase postavy z minulosti spred 80-tich rokov. Ilustrácia tak predstavuje symbolické zakopnutie ľudí dneška o tragické osudy obetí fašistov v minulosti. Grafiku k projektu pripravoval webdizajnér a fotograf Oliver Schranz a videoprodukciu zabezpečil filmár Juraj Valica, ktorí okrem iného pôsobia aj v tíme Antikomplex.sk spolu s Andrejom Čiernym, koordinátorom celého projektu.

Podpora na sociálnych sieťach a influenceri ako patróni príbehov

Komunikáciu celej kampane sme sústredili okrem samotného webu na Facebook stránke Kamene zmiznutých – Stolpersteine, kde sa ľudia postupne dozvedali o aktivitách a osádzaní nových Kameňov. Popri všetkom sme nezabudli na príbehy z Kameňov, ktoré boli osadené od roku 2012. Oslovili sme niekoľko slovenských influencerov, aby sa stali patrónmi takýchto príbehov a predstavili ich verejnosti. Sandra Sviteková v rámci projektu Dejepis inak vycestovala do Nitry a navštívila Villu Arpássy a prostredníctvom svojich kanálov na Instagrame aj Facebook-u predstavila príbeh Márie Arpássy. Patrónom príbehu Rozálie Scheimovitzovej a jej zaťa Júliusa Mayera, ktorých Kamene ležia na Palackého 4 v Bratislave, sa stal Viktor Vincze. Projekt podporila aj Kristína Tormová, ktorá na svojom Instagram-ovom účte opísala príbeh Ľudovíta Grünfelda z obce Ratková. Ratková je zhodou okolností rodiskom otca Kristíny, Borisa Farkaša, a tiež jeho otca, čo sme zistili až po niekoľkých vymenených mailoch. O Kameňoch zmiznutých a našej kampani sa zmienila na svojom Instagrame aj blogerka Eva Petričková.

Ako sme v AMI „zakopli“ o Kamene zmiznutých – Stolpersteine

Najväčšiu hrdosť na projekt sme prežívali pri podpore našej prezidentky, Zuzany Čaputovej, ktorá podporila posolstvo projektu – zakopnúť, aby sme už nikdy takúto tragédiu nedopustili – a stala sa súčasťou emotívneho videa. Video na jej profile dosiahlo počet interakcií viac ako 7 500 a približne 98 000 pozretí.

Digitalizácia príbehov

Všetky príbehy z Kameňov sa postupne stále digitalizujú na webe. Na ten sa dá dostať cez QR kód priamo z nálepiek na miestach pri Kameňoch. Okrem toho vzniká aj interaktívna mapa s lokalitami osadených Kameňov na Slovensku za posledných 10 rokov.

Ako sme v AMI „zakopli“ o Kamene zmiznutých – Stolpersteine

Aké boli výsledky?

Ku koncu roka 2021 sme so 14 príspevkami na Facebook page dosiahli reach vo výške 65 432 s počtom interakcií 8875. Vďaka podpore influencerov na ich kanáloch sú však tieto čísla oveľa vyššie. Myšlienku a obsah kampane #zakopnime začali ľudia spontánne zdieľať na svojich sociálnych sieťach. Medzi nimi aj blogerka Eva Petričková, známa na Instagrame ako spolu_aut. Okrem slušných výsledkov na sociálnych sieťach dosiahla medializácia projektu #zakopnime, aby sme už nikdy viac nezakopli 24 relevantných výstupov v médiách ako aktuality.sk, Pravda, dnes24.sk, bratislavskenoviny.sk a reportáže o téme odvysielali aj tri najväčšie slovenské televízie Markíza, JOJ a RTVS. Téma Kameňov zmiznutých sa stala tiež súčasťou prezidentkinho prejavu ku Dňu obetí holokaustu a rasového násilia 9. septembra, ktorý prevzali v rámci 44 výstupov médiá ako TA3 alebo Plus 1 deň. Všetky výstupy obsahovali zmienku o projekte Kamene zmiznutých prípadne Stolpersteine. Kampaň podnietila záujem médií aj o samotnú činnosť klienta o.z. Antikomplex.sk a vzniklo ďalších 12 spontánnych kampaňových výstupov v rámci roka 2021.

Zdieľajte článok

Sme pripravení pomôcť

AMI COMMUNICATIONS SLOVAKIA, s.r.o.
Jarošova 1, 831 03 Bratislava
+421 948 489 889
office@amic.sk

IČO: 35758970
DIČ: 2020254049
IČ DPH: SK2020254049
zapísané v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka č. 18396/B